Akné patrí medzi najčastejšie ochorenie mladého veku. Takmer každý dospievajúci jedinec mal už vlastnú skúsenosť s výskytom čiernych uhríkov alebo až zapálených hnisavých vyrážok na svojej koži. Zvyčajne po puberte, po 20. roku života, prejavy akné postupne ustupujú, až úplne vymiznú. Avšak u časti osôb môže akné pretrvávať aj po 30. roku života, až do neskorého dospelého veku.
Prejavy akné sú rôznorodé. Od miernejšieho nezápalového, tzv. uhrovitého akné až po výskyt bolestivých podkožných uzlov, hojacich sa jazvami. Nech sú už prejavy akné akékoľvek, často narúšajú svojím vzhľadom psychickú rovnováhu postihnutej osoby. Zistilo sa, že poruchy správania a príznaky depresie sa prejavujú oveľa častejšie u pacientov trpiacich na akné (20-50%) ako u pacientov, ktorí netrpia týmto kožným ochorením (14-20%). Navyše, pri obzvlášť ťažkých zápalových formách akné hrozí tiež riziko vzniku trvalých jaziev. Dnešná moderná doba ponúka široké spektrum možností liečby akné, preto by sme nemali brať toto ochorenie na ľahkú váhu a čakať, kým sa samo zahojí, ale mali by sme aktívne prikročiť k jeho včasnej liečbe.
Na vzniku akné sa podieľajú štyri základné faktory:
Pri akné býva postihnutý mazovovlasový folikul tvorený vlasovým vačkom, do ktorého vyúsťuje mazová žľaza, s ktorou má vlas spoločný vývod na povrchu koži. Takéto folikuly sa nachádzajú vo zvýšenom množstve na tvári, hrudníku a v hornej časti chrbáta.
Medzi 10. – 13. rokom života u chlapcov aj dievčat dochádza k zvýšenej tvorbe mužských pohlavných hormońov – androgénov, pod vplyvom ktorých sa mazové žľazy zväčšujú a dochádza v nich k nadprodukcii mazu. Súčasne sa objavuje abnormálne rohovatenie v oblasti mazovovlasových folikulov a v ich vyústeniach sa vytvára rohovinová zátka – komedón.
Komedón, laicky nazývaný uhor, mechanicky obmedzuje a znemožňuje vylučovanie zvýšene produkovaného mazu. Maz sa tak hromadí v mazovovlasovom vačku a svojím tlakom pôsobí v okolí vlasu a mazovej žľazy ako cudzie teleso a vyvoláva vznik zápalovej odpovedi kože. Na vzniku zápalu sa spolupodieľajú aj voľné mastné kyseliny obsiahnuté v retinovanom maze a prítomné kožné baktérie.
Tieto faktory vedú podľa pohotovosti pacienta k väčšej či menšej zápalovej reakcii v okolí mazových žliaz a tým aj k rôznym typom zápalových foriem akné.
Patrí k prvým prejavom akné. Na povrchu kože prevládajú nezápalové čierne alebo belavé bodky (komedóny). Veľa mladých ľudí ostáva však k týmto prejavom akné ľahostajnými a žiadnu zvýšenú starostlivosť pleti nevenujú. Výsledkom môže byť postupné pribúdanie a zapaľovanie sa komedónov a prechod do stredne ťažkej zápalovej formy akné. Preto začať bojovať s akné už v tomto štádiu je to najlepšie, čo môže mladý človek urobiť.
Tu už začína byť situácia vážnejšia. Na koži sa okrem čiernych nezápalových uhríkov začína objavovať stále viac červených, niekedy aj hnisavých, na pohmat bolestivých vyrážok.
Patrí medzi najťažšie stupne akné. Na koži nachádzame rôzne množstvo bolestivých uzlíkov, niekedy až hrbolov, abscesov a hnisom vyplnených cýst. Jednotlivé lézie môžu byť navzájom prepojené, môžu splývať a tak vytvárať súvislé dlhodobo pretrvávajúce zápalové plochy. Takéto hlboké zápaly sa hoja pomaly jazvami, preto zásah dermatológa je tu potrebný.
Liečba akné musí byť individuálna, v závislosti od stupňa postihnutia, lokalizácie a rozsahu akné. Podľa toho sa rozhodneme pre lokálnu alebo celkovú liečbu, pričom jednotlivé prípravky sa môžu aj navzájom vhodne kombinovať.
Najlepší spôsob boja proti akné je začať s liečbou už v skorom nezápalovom štádiu, čím zabránime ďalšiemu rozvoju a zhoršovaniu akné.
Je najčastejšou formou liečby akné. Samostatne sa využíva v terapii mierneho a stredne ťažkého akné, v prípade ťažkeho postihnutia v kombinácii s celkovo podávanými preparátmi.
V lokálnej liečbe sa používajú prípravky s obsahom antibiotika, benzoylperoxidu, kyseliny azelainovej, tretinoinu alebo adapalenu.
Najlepší terapeutický efekt sa dosiahne použitím kombinovanej liečby, pozostávajúcej z dvoch a viac rôzne pôsobiacich lokálnych prípravkov, čím sa zasiahne viac etiopatogenetických faktorov vzniku akné.
Na začiatku liečby treba pacienta vždy poučiť, že lokálnu terapiu bude používať väčšinou niekoľko mesiacov až rokov v priebehu tzv. „ akné veku “ .
Taktiež je nutné ho poučiť o správnom aplikovaní lokálneho prípravku. Často sa stáva, že si krém alebo roztok natiera len priamo na vyrážku, pričom správne majú byť ošetrené celé plochy kože, teda aj miesta bez viditeľných kožných zmien.
K celkovej liečbe akné pristupujeme pri výskyte ťažkého stupňa akné, pri tendencii tvorby jaziev, alebo tam, kde lokálna liečba opakovane zlyháva.
V celkovej liečbe sa používajú orálne podávané antibiotiká, izotretinoín a vakcinačná terapia, u žien aj hormonálne prípravky.
Liečba akné celkovo podávaným antibiotikom má podľa medzinárodnej schémy trvať 3-6 mesiacov. Nevýhodou tejto liečby je však riziko vzniku nežiadúcich vedľajších účinkov ako je narušenie črevnej mikrobiálnej flóry, kandidóza, alergie, fotosenzitivita, liekové interakcie.
Hormonálna liečba akné je vhodná len pre ženy. V takýchto prípadoch je odporúčaná hormonálna antikoncepcia s antiandrogénnym účinkom.
Pri najťažších formách akné, alebo v prípadoch opakovaného zlyhania inej liečby, alebo ak je tendencia k tvorbe jaziev používame celkovo podávaný izotretinoín.
Izotretinoín sa v liečbe akné používa od roku 1982. Pre svoj vynikajúci účinok na akné dostal prívlastok „the one and only“.
Dávkuje sa podľa hmotnosti pacienta a užíva sa niekoľko mesiacov. Pred začatím liečby je nutné skontrolovať pečeňové testy a lipidogram. U žien vo fertilnom veku v priebehu užívania a 2 mesiace po ukončení liečby izotretinoínom je zakázané otehotnieť pre jeho dokázaný teratogénny (poškodzujúci) vplyv na plod.
Liečba izotretinoínom môže byť sprevádzaná vznikom vedľajších účinkov, z nich najčastejšie sú to suchosť pier a kože, prechodné začervenanie pokožky a ošupovanie kože. Všetky vedľajšie reakcie sú však dobre zvládnuteľné doplnkovou liečbou a reverzibilné. V laickej verejnosti a dokonca aj medzi málo informovanými lekármi – nedermatológmi často kolujú mýty o nebezpečných účinkoch izotretinoínu na ľudský organizmus. Netreba sa však vôbec obávať užívania tohto lieku, nakoľko pacient v priebehu celej terapie je pravidelne monitorovaný kožným lekárom a v prípade výskytu akejkoľvek vedľajšej reakcie úpravou terapetického režimu, resp. vysadením lieku dôjde k odstráneniu daného problému.
K ďalším liečebným možnostiam akné patrí dermabrázia, chemický peeling, LED terapia, laserové ošetrenie. Spomenuté liečebné metódy je možné použiť ako vhodnú doplnkovú terapiu k medikamentóznej liečbe akné.
Slúži k vyhladeniu nerovností kožného povrchu a v prípade akné, k zmierneniu vzniknutých jaziev.
Vysokorýchlostnou frézou alebo prúdom vody sa zbrusujú povrchové vrstvy kože, čím sa vyhladzujú nerovnosti pleti.
Táto metóda sa využíva k liečbe ľahkého stupňa akné alebo k odstráneniu vzniknutých jaziev.
Na postihnuté miesta lekár nanáša zmes aktívnych látok, ktoré sa nechajú na koži pôsobiť niekoľko minút. Po ich zotretí je pleť jemne zaružovelá a v nasledujúcich dňoch sa ošupuje.
Celá kúra pozostáva zo 4 – 10 sedení, v závislosti od typu použitej látky, v týždňových až dvojtýždňových intervaloch.
Zákrok je vhodný pri zápalových formách akné, kde pôsobením tzv. modrého svetla o vlnovej dĺžke 415 nm na postihnuté miesta, dochádza k uvoľnovaniu kyslíka, ktorý zabíja patogénne kožné baktérie.
Je najvhodnejšia na odstránenie event. zmiernenie jaziev po akné, alebo na liečbu ľahkých foriem akné. Pôsobením laseru na kožu , a to v závislosti od typu použitého laseru, dochádza buď k čiastočnému obmedzeniu zvýšenej funkcie mazových žliaz alebo pri použití ablatívnych laserov k zbrúseniu a vyhladeniu kože. Pri liečbe laserom musí byť pacient realistom vo svojich očakávania. Netreba zabudnúť, že na vzniku akné sa podieľa viacero faktorov. Laserová liečba nedokáže odstrániť všetky tieto príčinné faktory akné, ale môže zlepšiť stav pokožky len na nejaký čas.
Dostatočná hygiena by mala byť u osôb s problematickou pleťou samozrejmosťou. Akné pacienti by si mali pleť čistiť dvakrát denne, večer pred spaním a ráno. Večernému čisteniu pleti treba venovať zvýšenú pozornosť, nakoľko z pokožky treba dôkladne odstrániť maz vyprodukovaný za celý deň , zachytený prach, baktérie a iné nečistoty. Raňajším čistením sa z pleti odstráni maz, vytvorený počas noci a pleť sa tak pripraví pred aplikáciou lokálneho liečiva alebo aj dekoratívnej kozmetiky.
K ošetreniu pokožky je lepšie používať liečebné kozmetické prípravky, ktoré obsahujú vhodnú kombináciu účinných látok pomáhajúcich v boji s nepríjemnými problémami kože a zároveň je v nich eliminované množstvo prídavných látok s potenciálnym iritatívnym účinkom na kožu.
Okrem pravidelného domáceho ošetrovania pleti, by mal každý akné pacient v pravidelných intervaloch absolvovať hĺbkové čistenia pleti v špecializovanej ambulancii lekárskej kozmetiky, kde vyškolená zdravotná sestra odborne mechanicky vyčistí znečistenú pleť. Veľa mladých ľudí podceňuje význam odborného hĺbkového čistenia pleti. Snažia sa samy si doma vyrážky vytláčať. To vedie k drobným poraneniam kože, k jej iritácii a tvorbe nových zápalových foriem a častým výsledkom takéhoto neodborného zásahu je hojenie jazvami a pozápalovými hyperpigmentáciami.
Kvôli akné žiadna špeciálna diéta neexistuje. Staré mýty o čokoláde a iných sladkostiach, ktoré zhoršujú akné sú už dávno prekonané. Každopádne ale platí, pokiaľ ste si samy odpozorovali nepriaznivý vplyv niektorých potravín na kožu, tak ich vynechajte zo svojho jedálnička.
Všeobecne sa doporučuje vyvážená ľahko stráviteľná strava so zníženým obsahom tukov a cukrov, s dostatkom čerstvého ovocia a zeleniny. Netreba zabúdať ani na pravidelný pitný režim. Denne treba vypiť aspoň 2 litre tekutín, ideálna je čistá neperlivá voda.
Nedostatok spánku pleti všeobecne škodí. Pokiaľ málo spíme, chýba pokožke čas na jej regeneráciu, čím sa stáva menej odolnou voči rôznym nežiadúcim vplyvom prostredia.
Fajčenie je ďalším z faktorov negatívne vplývajúcich na aknóznu pleť. Vplyvom nikotínu dochádza k stiahnutiu drobných kožných cievok, koža je horšie zásobovaná krvou, nedostatočne sú z nej odvádzané toxické látky a celkový stav pokožky sa zhoršuje.
Preto osoby s akné by sa mali vyhýbať zafajčeným miestnostiam a dopriať si viac pohybu na čerstvom vzduchu. Pri aktívnom pohybe na čestvom vzduchu sa pokožka intenzívnejšie prekrvuje a tým sa z kože a podkožia ľahšie odplavujú škodlivé látky.
Zmiernenie prejavov akné v letnom období udáva asi 60 – 70% akné pacientov. Toto zlepšenie sa dáva do súvisu s protizápalovým a čiastočne aj baktericídnym (zabíjajúcim baktérie) účinkom UV žiarenia na kožu. Nepochybný je aj kamuflážnym efekt slniečka, kedy sa na opálenej koži aknózne lézie stávajú menej viditeľnými.
Aj keď väčšina pacientov tvrdí, že sa im akné v lete zlepší, nie je to tak vždy. Pobyt v teplom a vlhkom prostredí, zapotenie sa v menej vzdušnom oblečení, používanie nevhodnej kozmetiky, vrátane mastných ochranných protislnečných prípravkov môžu akné v lete zhoršiť. Naviac samotné UV žiarenie spôsobuje prechodné zhrubnutie rohovinovej vrstvy kože s následným upchávaním kožných pórov.
Aj mierne prejavy akné dokážu človek poriadne rozladiť. U citlivých osôb môže akné, zvlášť jeho ťažšie formy, narušiť psychiku človeka, čo môže viesť k podceňovaniu seba samého, k sťaženému nadväzovaniu nových kontaktov, k interpersonálnym problémom v škole alebo zamestnaní a v konečnom dôsledku až ku vzniku depresií.
Preto, pokiaľ človek pocituje, že sa kvôli akné začína obmedzovať v životnom štýle, hanbí sa za svoj vzhľad, je najvyšší čas navštíviť kožného lekára.
Každá forma akné sa dá liečiť. Vyžaduje si to však veľkú trpezlivosť lekára a rovnako aj trpezlivosť a spoluprácu pacienta. Ak chce mať pacient zdravú a peknú kožu, musí si byť vedomý toho, že svojej pokožke bude musieť venovať zvýšenú pozornosť po celý čas tzv. akné veku.