Jedno náhodné poranenie znamienka, ktoré je inak v kľude, nespôsobí rakovinu kože. Z preventívnych dôvodov je vhodné navštíviť dermatológa, ktorý zvyšok znamienka odstráni, alebo v prípade len poškriabaného znamienka, ošetrí ho a po kompletnom zhojení dermatoskopicky vyšetrí. Nebezpečné môže byť opakované mechanické dráždenie jedného znamienka. Znamienko na mieste chronického dráždenia odporúčame z preventívnych dôvodov vyrezať.
Vyrezanie znamienka z preventívnych dôvodov neznamená riziko vzniku rakoviny kože. K šíreniu rakoviny kože po vyrezaní znamienka môže dôjsť len vtedy, pokiaľ boli v znamienku prítomné zhubné bunky ešte pred jeho vyrezaním a tieto sa začali šíriť, teda metastázovať do organizmu ešte pred odstránením znamienka. Takáto situácia vzniká u osôb, ktoré prišli k lekárovi na prvé vyšetrenie znamienka neskoro.
Práve vypuklé, pravidelne sfarbené znamienka sú menej rizikovými ako ploché. Štatisticky je potvrdený vyšší výskyt melanómov vzniknutých v plochých znamienkach. Samozrejme, k potvrdeniu rizikovosti ktoréhokoľvek znamienka je potrebné urobiť dermatoskopické vyšetrenie a neriadiť sa len tvarom znamienka.
Veľké vrodené névy bývajú často rizikovými znamienkami a preto ich treba v priebehu života dermatológom sledovať. Pokiaľ sa v znamienku nájdu pri dermatoskopickom vyšetrením atypie, v takom prípade je vhodné znamienko z preventívnych dôvodov vyrezať.
V posledných dvoch desaťročiach sa veková hranica výskytu malígneho melanómu posúva do nižších vekových skupín. Už nie je vzácnosťou diagnostikovať tento druh zákernej rakoviny aj u 20-30 ročných mladých ľudí. Preto ani mladý človek, ktorý má na koži väčší počet znamienok, prípadne nepravidelné dysplastické névy, by nemal odkladať návštevu dermatológa. Práve naopak, každý, kto má na koži znamienka, by si ich mal nechať včas preventívne skontrolovať, aby vedel, ktoré znamienka sa mu môžu začať v priebehu života rizikovo správať.