Dermatologia

Znamienka, kožné nádory

Ohraničené kožné pigmentové zmeny, laicky nazývané materské znamienka, sa nachádzajú u každého človeka v menšom alebo väčšom počte. Tzv. materské znamienka môžu byť vrodené alebo získané v priebehu života.

Za najzávažnejšiu ohraničenú pigmentovú léziu sa označuje malígny melanóm. Jeho výskyt sa v posledných rokoch vo všetkých častiach sveta viac než zdvojnásobil. Rozhodujúci význam pre včasný záchyt ochorenia majú preventívne opatrenia spočívajúce v klinickom a dermatoskopickom vyšetrení pigmentových lézií kože a v dispenzarizácii osôb s vyšším rizikom vzniku malígneho melanómu.

Z hľadiska prevencie pred vznikom rakoviny kože sa odporúča raz mesačne preventívne samovyšetrenie pigmentových zmien doma, na zle dostupných miestach aj za pomoci partnera. U starých znamienok si všímame ich veľkosť, tvar, zafarbenie, prípadné svrbenie, zápal alebo krvácanie.

Pre laikov sa osvedčilo tzv. pravidlo ABCDE:
A – assymetry, nepravidelný tvar
B – border, nepravidelné ohraničenie
C – color, zmena farby, podozrivé je znamienko, ktoré náhle zmení farbu, resp. nachádzajú sa v ňom rôzne druhy farieb
D – diameter, rizikové sú najmä znamienka s priemerom nad 5mm
E – elevation, všímame si akékoľvek zmeny v raste znamienka nad úroveň okolitej kože, ale aj do šírky

Dermatoskopické vyšetrenie

K upresneniu diagnostiky nám slúži dermatoskopické vyšetrenie pigmentových lézií. Na našej klinike realizujeme vyšetrenie znamienok unikátnou technológiou digitálnej dermatoskopie – celotelovým zmapovaním kožného povrchu systémom Bodystudio ATBM®. Tento systém nám umožňuje v krátkom čase roboticky naskenovať z celého povrch tela všetky pigmentové útvary tak, že nezostane nepovšminuté ani jedno znamienko. Následne získané snímky pomocou špeciálneho softvéru vyhodnotí pod dohľadom skúseného dermatológa.

ZAUJALA VÁS NAŠA PONUKA?